مینیمالیسم که در فارسی به آن کمینه گرایی نیز می گویند در واقع اشاره به یک مکتب هنری دارد که پس از جنگ جهانی دوم باب شد و هنرمندان آن تمایل به ساده کردن اشکال و رنگ ها و فرم ها در بیان آثار خود داشتند.

آن ها سعی می کردند که با کمترین استفاده از فرم ها و رنگ ها به هدف و بیان خود برسند. امروز همچنان استفاده از این گونه بیان نه تنها در نقاشی و مجسمه سازی، بلکه در طراحی گرافیک، عکاسی،‌معماری و طراحی داخلی نیز بسیار مرسوم است.

برای مثالاگر قرار باشد به زبان مینیمال اشاره ای به چارلی چاپلین داشته باشیم کافی است به جای استفاده از تصویر پر جزییات به المان های شناخته شده ی او مانند تصویر زیر اشاره کنیم. در این حالت از کمترین فرم جهت رساندن هدف استفاده شده است.
در دل شهر بزرگی مثل تهران که هر روز چندین بار سیل ترافیک و عبور و مرور را تجربه می کند، دیده شدن از پس هیاهوی خودروها و خیابان ها و نوربالاها و بوق ها کار ساده ای نیست و سخت تر از آن به یاد ماندن! ما هر روز هزاران پیام تصویری تبلیغاتی، پیام های عذاب آور بر روی شخصی ترین مدیاها مثل تلفن همراه، برف پاک کن اتومبیل و گاهی تراکتی که به زور در دستمان قرار می گیرد را نادیده می گیریم.

بارها کد غیر فعال سازی اس ام اس های تبلیغاتی را ارسال می کنیم و ناامیدانه منتظر قطع این مزاحم های کوچک هستیم.

به بازاریاب تلفنی که به سرعت به ما بابت برنده شدن در قرعه کشی خیالی تبریک می گوید و قصد فروش محصول خود را دارد خداحافظ گفته ایم و صدای تلویزیون را به محض آغاز پیام های بازرگانی کم کرده ایم. در این میان چگونه می توان دیده شد؟
کوکاکولا؛ نوشیدنی لایت با طعم لیمو


یکی از راه های دیده شدن، متفاوت بودن است. درک فضای موجود یعنی فضایی شلوغ و پر همهمه کار مشکلی نیست. نقطه ی مقابل این شلوغی و همهمه سکوت است و بی صدایی.

در این میان ما به عنوان مخاطب به دنبال فضایی هستیم برای آرامش و تامل. به نظر می رسد اینجاست که استفاده از گویش مینیمال به عنوان بیانی که به شما اجازه ی تامل و دریافت پیام در سریع ترین حالت را می دهد کاملن منطقی و مورد نیاز به نظر می رسد.

شما با کمترین المان ها و با بیشترین فضاهای خالی و سکوت روبرو می شوید و این صدای کم را بین حجم صدای بلند اطراف خواهید شنید.
مک دونالد؛ ترکیب المان WiFe و سیب زمینی سرخ کرده


خوشحالیم که امروز می توانیم نمونه هایی از تبلیغات مینیمال، هر چند کم به نسبت کل را در شهر خودمان ببینیم. نمونه هایی که آن ها را مدیون مدیران خلاقیت و طراحان هدفمند و همچنین مدیران تصمیم گیر روشنفکر شرکت ها و موسساتی که اجازه ی خودنمایی این گونه تبلیغات را می دهند، هستیم.

Author: Neda Sehat

Creative Director

Posted
AuthorNeda Sehat