شايد امروز ديگر نيازى به تعريف و به اثبات رساندن تبليغات نداشته باشيم اما نبايد فراموش كنيم كه تبليغات شيوه هاى مختلفى دارد و هر نوع تبلیغ و هررسانه ای براى هر محصولى مناسب نخواهد بود.
یک ضرب المثل هست با این مضمون که اگر تمام دارایی تو تنها صد دلار هست نودونه دلار آن را صرف تبلیغات کن و اگر به آن یک دلار باقی مانده هم نیازی نداری آن را هم صرف تبلیغات کن.

اما اين شیوه در صورتى راه گشا خواهد بود که مطمئن باشیم درست و به جا هزینه خواهیم کرد. با هزينه ی اشتباه در زمان و مکان اشتباه همه چيز را از دست خواهيم داد.

اين كه كجا و چگونه اين بودجه را صرف نماييم موردى نيست كه به سادگى قابل تشخيص باشد. نياز به مطالعه و تحقيق هم در مورد نوع محصول و هم در مورد بازار و مشتريان خواهد داشت همچنين روز به روز بر تنوع رسانه هايى كه قابليت استفاده در تبليغات را دارند نيز افزوده مى شود. اما آيا استفاده از همه ى اين رسانه ها منطقى و به جا هستند؟ قطعن نه!
گاهی مخاطبینی که قرار است به مشتریان ما تبدیل شوند در حال وقت گذراندن در دنیای اینترنتی هستند و ما در حال معرفی خود در تلویزیون هستیم.

با صرف هزینه هایی گزاف و بی نتیجه! و یا برعکس،‌ مخاطبین ما مسحور تلویزیون پلک نمی زنند و ما در انتظار کلیک کردن تبلیغمان در اینترنت. شاید دیده شدن مان در روزنامه موثرتر باشد و یا در ایستگاه های اتوبوس.
نه تنها به تشخیص رسانه ی مناسب برای معرفی نیاز داریم بلکه به شیوه ی معرفی در راستای اصول هویت سازمانی هم باید پایبند باشیم. محصول یا خدمتی که ارايه می کنیم چه هویتی دارد و چگونه در راستای حفظ این هویت مخاطبین را جذب کنیم؟ چگونه در ذهن او بمانیم و در زمان مناسب ما را به یاد بیاورد؟
سعی کنیم همین لحظه نام سه نوشابه ی مختلف را به یاد بیاوریم، نام سه خمیردندان و یا سه آب میوه ی طبیعی. نام هایی که به خاطر می آوریم برندهایی هستند که طی سالیان در زمان ها و مکان های مناسب خود را در معرض دید ما قرار داده اند و حالا مزد خود را در همین یادآوری ما خواهند گرفت. زمان، مکان و زبان مناسب!

Author: Neda Sehat

Creative Director

Posted
AuthorNeda Sehat